Brownstone » Brownstone Institute-artikler » De fleste af vores gymnasier lever bag masker

De fleste af vores gymnasier lever bag masker

DEL | UDSKRIV | EMAIL

Studerende er begyndt at protestere mod maskemandater, og en gruppe på et gymnasium i Illinois har modtaget nogle national opmærksomhed for deres stilling. Gruppen er Stemmer afsløret og de er forbundet med en forstadshøjskole uden for Chicago, der længe har pålagt en streng maskeringspolitik. 

Her er deres komplette brev, der er udstedt forud for en fuld walkout. 

I dag ankom mange elever fra District 128 Vernon Hills High School og Libertyville High School afsløret til skolen som et tegn på vores ønske om frihed fra maskemandatet.

Vi vil starte med at sige, at vi værdsætter vores rettigheder som borgere i USA og retten til at protestere. Vores friheder er ikke tabt på os. Når det er sagt, er det på tide, at vi tager stilling.

På Vernon Hills High School i dag blev vi eskorteret til en gymnastiksal, hvor vores rektor, Dr. Guillaume, talte til os, forklarede distriktets holdning og tålmodigt og respektfuldt stillede vores spørgsmål. Vi sætter stor pris på den måde, han håndterede dette på og tog sig tid til at have en dialog med os. Begge sider var respektfulde. 

Vi blev præsenteret for flere muligheder. Vi kunne tage en maske på og deltage i undervisningen. Hvis vi valgte at forblive maskeløse, kunne vi enten blive i gymnastiksalen hele dagen eller blive fjernet fra skolen for dagen som en mental sundhedsdag.

Vi respekterer distriktets holdning. Men vi er også uenige i det. De fleste af os i denne gruppe har brugt det meste af vores gymnasieliv bag disse masker. For de yngre elever er hele deres gymnasieoplevelse blevet dækket af masker. Vi mener, det er på tide, at dette slutter.

Vi vil gerne være fri for disse masker. Vi vil gerne se hinandens ansigter. Vi ønsker at bringe en følelse af normalitet tilbage og nyde det, der er tilbage af vores gymnasietid. Vi tror, ​​at hvis dette virkelig handlede om vores helbred, ville de også overveje vores mentale sundhed. 

Men vi stiller spørgsmålstegn ved, om det her virkelig handler om sundhed længere. Hvis ikke, hvad handler det om? Mange af os er vaccineret. Mange af os har endda haft Covid-19 og har ikke kun overlevet, men nyder den naturlige immunitet, det giver. 

For vores medstuderende, der stadig er bekymrede, opfordrer vi dem til at fortsætte med at bære masker for at beskytte sig selv. Men for dem af os, der vælger ikke at gøre det, ønsker vi friheden ved dette valg. Mange skoledistrikter omkring os har for nylig ændret deres holdning og gjort masker valgfrie. Vores har ikke. Vi beder vores distriktsledere, vores skolebestyrelse, som vi valgte, og vores administratorer om at genoverveje denne holdning så hurtigt som muligt. 

Som gymnasieelever er mange af os snart færdiguddannede og fortsætter med forhåbentlig at være morgendagens ledere. Vi ved også, at mens dette maskemandat fortsætter, er tiden ved at løbe ud på vores gymnasieoplevelser. Vi indser gennem hele vores liv, at der vil være mange situationer, hvor vi vil blive tvunget til at træffe beslutninger. At tage stilling. Vi tror på, at tiden er nu. Vi opfordrer dig til at stå sammen med os. #Afmasker vores elever #D128Udgivet under a Creative Commons Attribution 4.0 International licens
For genoptryk, sæt venligst det kanoniske link tilbage til originalen Brownstone Institute Artikel og forfatter.

Forfatter

Doner i dag

Din økonomiske støtte fra Brownstone Institute går til at støtte forfattere, advokater, videnskabsmænd, økonomer og andre modige mennesker, som er blevet professionelt renset og fordrevet under vores tids omvæltning. Du kan hjælpe med at få sandheden frem gennem deres igangværende arbejde.

Abonner på Brownstone for flere nyheder

Hold dig informeret med Brownstone Institute