Brownstone » Brownstone Institute Journal » Dette er ingen vej til lykke 

Dette er ingen vej til lykke 

DEL | UDSKRIV | EMAIL

Nogle gange tænker jeg Klaus Schwab, grundlægger af World Economic Forum (WEF) og medforfatter til bogen COVID-19: Den store nulstilling, er en varmhjertet filantrop med en mørk sans for humor.

For nylig læste jeg en barnlig og nedværdigende artikel i Forbes, med titlen “Velkommen til 2030: Jeg ejer intet, har intet privatliv og livet har aldrig været bedre," skrevet af en af ​​WEF's geniale "Young Global Leaders" og offentliggjort den 10. november 2016

Artiklen beskriver meget af det, WEF har udråbt i de sidste to år, det de kalder Great Reset. Nogle af de beskrevne scenarier er allerede blevet implementeret eller er ved at blive implementeret, da Dr. Faucis "dødelige pandemi" gjorde jorden fladtrykt på to uger.

Naturligvis ville kun en tåbelig konspirationsteoretiker, der sidder i en fugtig kælder, tro, at pandemien var et påskud, en konditionsøvelse, for bevidst at ødelægge det frie samfund og skabe en digital-teknokratisk-totalitær dystopi, hvor folks virksomheder og job er blevet ødelagt, fjerne meget af deres ejendomsret, med vaccinemandater brugt som et stealth-våben for at gøre kropslig autonomi og medicinsk privatliv arkaisk. 

Sjovt, hvordan alle disse ting er opsummeret eufemistisk i artiklens titel (omend den sidste del om, at livet er bedre end nogensinde; medmindre du selvfølgelig er milliardær som mange medlemmer af WEF).

Forbes Artiklen, som alt, hvad WEF udspyder, lugter bogstaveligt talt af nogen, der taler ned til et barn – hvilket er præcis, hvad det er beregnet til at gøre – appellerer til en forvirret befolkning, der er socialt konstrueret til at være infantil i sine tænke- og ræsonnementer.

Her er nogle højdepunkter i artiklen med mine oversættelser.

Først titlen:

"Velkommen til 2030: Jeg ejer ingenting, har intet privatliv, og livet har aldrig været bedre."

Kræver dette nogen forklaring om, hvor vanvittige og dehumaniserende deres planer er for deres såkaldte Great Reset? "Du vil ikke eje noget. Og du vil blive glad." Dette er WEF's bizarre uforskammede slogan, og enhver med to hjerneceller vil bemærke, hvordan de sidste to år har sat os op til præcis, hvad de beskriver (uden den lykkelige del), ved at bruge påskud af en pandemi for at maskere en allerede kollapset økonomi, hvilket får den stigende inflation til at kollapse dollaren og derefter betinge folk til ikke at acceptere privatliv (eller kropslig autonomi), alt imens de bliver sporet digitalt overalt, hvor de går via en centralbanks digital valuta (CBDC), som Biden allerede taler om. Ja, efter at økonomien er fuldstændig ødelagt, vil du blive udslettet, begravet i gæld, du vil intet eje, ikke have noget privatliv, og dit liv vil være bedre end nogensinde!

"Velkommen til år 2030. Velkommen til min by - eller skal jeg sige "vores by." Jeg ejer ikke noget. Jeg ejer ikke en bil. Jeg ejer ikke et hus. Jeg ejer ikke nogen apparater eller noget tøj."

Hvis du stadig ejer noget på dette tidspunkt, selv tøjet på ryggen, skal du bare vente. Når du er ramt af den kommende økonomiske tsunami, som vi genererede, vil BlackRock endelig eje det, der er tilbage. 

“Nogle gange bruger jeg min cykel, når jeg skal hen for at se nogle af mine venner. Jeg nyder motionen og turen. Det får på en måde sjælen til at tage med på rejsen.”

Ja bestemt. Hvis du er så heldig at eje en cykel, vil det være din eneste transportform. Nu vil du blive tvunget til at komme af dine dovne fede numser. Hvis du stadig har en sjæl tilbage, tillykke. 

"Alt, hvad du betragtede som et produkt, er nu blevet en service."

Dette er noget andet, WEF elsker at tale om. Dybest set, og det siger de andre steder, vil du ikke eje tøjet på ryggen, men i stedet leje det sammen med alle andre produkter, der vil blive leveret som en "service". Og gæt, hvem der vil levere alle disse vidunderlige tjenester? Ikke din lokale mor og popbutikker, som allerede for det meste er blevet udslettet, men vores vidunderlige hjertevarme WEF-overherrer som Bezos og Gates.

”Det gav ingen mening for os at eje biler længere, for vi kunne kalde et førerløst køretøj. . ."

Det er, hvad de vanvittige og kunstigt høje gaspriser handler om (muligvis på vej op til $10 eller mere pr. gallon, når de er færdige med at løfte dem op) sammen med den fremstillede frygt for klimaændringer. Gør biler til fortid, ikke fordi de intellektuelle på WEF er ligeglade med det miljø, de har ødelagt i årtier. Dette er at slippe af med biler under dække af miljøhensyn, når deres reelle bekymring er økonomisk gevinst fra den enorme verdensomspændende flåde af førerløse biler og tjenester af typen Uber, de vil eje, og du vil leje. (Se "Alt, hvad du betragtede som et produkt, er nu blevet til en service" ovenfor.)

”I vores by betaler vi ingen husleje, fordi en anden bruger vores ledige plads, når vi ikke har brug for det. Min stue bruges til forretningsmøder, når jeg ikke er der.”

Dette er typisk WEF-mærkeligt. Når vi får lov til at forlade vores modulære containere, vil nogen bruge dem til vigtige forretningsmøder? Er dette et bud på BnB-udlejningsmodellen, bortset fra at du ikke engang bliver betalt? De vil i det mindste give os et "frirum". Dejlig. Og hvem er disse "forretningsmænd", som skal bruge vores stuer? Inspektører eller vaccineadministratorer i jakkesæt? De mener det virkelig, når de siger "du vil ikke have noget privatliv."

”Når produkter omdannes til tjenester, er der ingen, der interesserer sig for ting med kort levetid. Alt er designet til holdbarhed, reparerbarhed og genanvendelighed."

Alt vil blive udlejet til dig og designet til at have den kortest mulige levetid (konstrueret forældelse), hvilket bevidst begrænser et produkts levetid for at tilskynde køberen til at udskifte det. Kaldes også indbygget forældelse. Men hey, de vil også gerne håndtere alle dine reparationer og genbrug, selvfølgelig mod et gebyr.

"Handle ind? Jeg kan ikke rigtig huske hvad det er. For de fleste af os er det blevet til at vælge ting at bruge. Nogle gange synes jeg det er sjovt, og nogle gange vil jeg bare have algoritmen til at gøre det for mig. Den kender min smag bedre, end jeg gør nu."

Elsker det! Du behøver ikke længere at handle, før du slipper. Du kan udelukkende stole på Amazon, ligesom vi har betinget dig til at gøre i vores toårige pandemiøvelse. Og hvem har brug for en hjerne eller privatliv, når du kan stole på en algoritme, der ved mere om dig, end du gør? Nu behøver du ikke engang at bøvle med den ulidelige mentale øvelse at tænke på, hvad du skal købe. Hvad vil disse tekniske genier tænke på næste gang? Uvurderlig.

"Da AI og robotter overtog så meget af vores arbejde, havde vi pludselig tid til at spise godt, sove godt og bruge tid sammen med andre mennesker."

Da du er fuldstændig forældet, vil du have al tid i verden til at overveje din elendighed. Selv med din familie og venner.

”I et stykke tid blev alt forvandlet til underholdning, og folk ville ikke besvære sig selv med vanskelige problemer. Det var først i sidste øjeblik, at vi fandt ud af, hvordan vi kunne bruge alle disse nye teknologier til bedre formål end blot at dræbe tid."

Vi har forsynet jer beklagelige med brød og cirkus, og stadig er I utaknemmelige, uoverskuelige og generelt en stor smerte i røven. Men vi har fundet ud af, hvordan man bruger nye teknologier – såsom abonnementsvacciner – kombineret med uendelige fremstillede kriser med det formål at kontrollere dig.

”Min største bekymring er alle de mennesker, der ikke bor i vores by. Dem vi mistede på vejen. Dem, der besluttede, at det blev for meget, al denne teknologi. Dem, der følte sig forældede og ubrugelige, da robotter og AI overtog store dele af vores job. Dem, der blev sure på det politiske system og vendte sig imod det. De lever forskellige slags liv uden for byen. Nogle har dannet små selvforsynende fællesskaber. Andre blev bare i de tomme og forladte huse i små landsbyer fra det 19. århundrede."

Da jeg læste dette, måtte jeg tørre en tåre væk. Vores mestre bliver aldrig trætte af at være så bekymrede for os, gør de? Afslører dette ikke meget om de seneste to år? Så alle de utilfredse, fortabte og beklagelige mennesker, der besluttede, at de ikke ville være fanger og engangsartikler af en korrupt kabale af velhavende galninger, og besluttede sig for bare at danne deres egne små øer af frihed, dyrke deres egne små haver og har deres egen mikroøkonomi i et forsøg på at forblive menneske, vil blive henvist til "19. århundredes landsbyer?" 

Lyder nogenlunde rigtigt. Minder mig om Covid-karantænelejrene i Australien. Men de kunne i det mindste have sagt "landsbyer fra det 20. århundrede." Medmindre selvfølgelig de landsbyer, de henviser til – deres genopdragelsescentre for trodsige – er beregnet til at være så drakoniske, at du virkelig vil føle, at du lever i det 19. århundrede.

»En gang imellem bliver jeg irriteret over, at jeg ikke har noget reelt privatliv. Ingen steder kan jeg gå hen og ikke blive registreret. Jeg ved, at et eller andet sted er alt, hvad jeg gør, tænker og drømmer om, optaget. Jeg håber bare, at ingen vil bruge det mod mig."

Bemærk, at de ikke har nogen betænkeligheder ved at sige, at du ikke kan gå nogen steder uden at være "registreret." Selvfølgelig betyder dette naturligvis "digitalt sporet." Når økonomien endelig kollapser fuldstændig, og vores fremstillede forsyningskædemangel får dig til at sulte, vil du tigge om universel basisindkomst (UBI), som vil blive generøst tilbudt dig, hvilket tvinger dig ind i en mareridtsagtig digital labyrint. Vaccinemandaterne betingede flokken til denne uskyldigt klingende eufemisme af totalitær kontrol. Og du kan vædde på din umenneskelige røv på, at alt, hvad du gør, tænker og drømmer, vil blive sporet og vil absolut blive brugt imod dig. De lover.

”Alt i alt er det et godt liv. Meget bedre end den vej, vi var på, hvor det blev så tydeligt, at vi ikke kunne fortsætte med samme vækstmodel. Vi havde alle disse forfærdelige ting ved at ske: livsstilssygdomme, klimaændringer, flygtningekrisen, miljøforringelse, fuldstændig overbelastede byer, vandforurening, luftforurening, social uro og arbejdsløshed.”

Af en eller anden mærkelig grund, da jeg læste denne, hørte jeg Bill Gates' modbydelige stemme. Åh ja, Bill, alt i alt har de sidste to år været en økonomisk renæssanceperiode for dig og andre milliardærer og et totalt mareridt for os ubrugelige spisere og beklagelige, der er ude af kontrol, uanvendelige, forældede og har den frækhed at tro, at vi har ret til frihed. 

Du udslettede vores resterende middelklasse og små virksomheder og overførte milliarder mere til dine lommer. Du smilede i interviews, iført dine lune, små trøjer, mens alle, du kontrollerer, ramte os med den ene forfærdelige fremstillede krise efter den anden. 

Du har programmeret folk som computere til at frygte en usynlig virus, mens dine drakoniske mandater skabte millioner af flygtninge, der søgte frihed. Du og dine ligesindede, sammen med de medier, du ejer, har virkelig overgået jeres fordærv ved at fremme moralsk nedbrydning, kønsdysfori og kriminalitetsbefængte byer. Du har selvfølgelig også fundet ud af, at vandforurening, luftforurening, social uro og arbejdsløshed (som du og dine ligesindede også skabte) kan bruges som effektive våben til at aflive flokken af ​​ubrugelige spisere, der optager ressourcer, som du har ret til. . På trods af alt dit hårde arbejde og filantropi er det fantastisk, at du fandt tid til det skriver om alle de vanskeligheder, du har udholdt under den pandemi, du udnyttede. 

"Ja, du vil intet eje, ikke have noget privatliv, og dine liv vil være et helvede på jorden."Udgivet under a Creative Commons Attribution 4.0 International licens
For genoptryk, sæt venligst det kanoniske link tilbage til originalen Brownstone Institute Artikel og forfatter.

Forfatter

Doner i dag

Din økonomiske støtte fra Brownstone Institute går til at støtte forfattere, advokater, videnskabsmænd, økonomer og andre modige mennesker, som er blevet professionelt renset og fordrevet under vores tids omvæltning. Du kan hjælpe med at få sandheden frem gennem deres igangværende arbejde.

Abonner på Brownstone for flere nyheder

Hold dig informeret med Brownstone Institute